Espor Turnuvaları

Espor Turnuvaları

ESpor Turnuvaları

Günümüzde popüler olan, genellikle profesyonelleşmiş oyuncular tarafından yapılan turnuvalardır. Günümüzde ESpor turnuvaları, çok fazla sayıda insan tarafından rağbet görmektedir. E-spor, bilinen adıyla Elektronik spor, organize olarak yapılmış video oyunu yarışmalarına denilmektedir. Bu E-spor turnuvaları ise genel olarak profesyonelleşmiş oyuncular arasında düzenlenen turnuvalardır.

Elektronik Spor Turnuvalarına baktığımızda, günümüzde en çok strateji oyunları, dövüş oyunları, nişancı oyunları ve spor oyunlarında turnuvalar düzenlenmektedir. Bu tarz oyunlarda insanlar uzun süren zamanlar boyunca kendilerini geliştirerek, profesyonelleşebiliyor ve böylece düzenlenen turnuvalara katılma şansları yakalayabiliyorlar. Birçok E-spor dalında turnuvalar düzenlenmektedir ama en çok turnuvaların düzenlendiği ve çok fazla rağbet gördüğü oyunlar;

League Of Legends, birçok kişinin LOL olarak tabir ettiği oyundur. Onun dışında Dünya Şampiyonası Turnuvaları, Evolution Championship Series, İntel Extreme Masters ve The İnternational gibi turnuvalar düzenlenmektedir. Ayrıca bu turnuvalara 1xBet giriş yaparak bahisler alıp para da kazanabilirsiniz.

ESpor Turnuvalarına Katılmak İçin Bir Yaş Sınırı Var mı?

Genel olarak E- spor turnuvalarına katılan kişilerin yaş aralıkları, 16- 24 yaş aralığı olmakla beraber istenilen yaşta istenildiği şekilde e-spor oyunlarına katılabilir ve belli bir seviyeye gelerek düzenlenen turnuvalara katılabilir. Genel olarak başlama yaşı 16 olarak bilinmekte ve 24 yaş üstü e-spor oynayan, turnuvalarına katılan kişi sayısının az olduğu bilinmektedir.

Türkiye’de E-Spor Nasıl Başlamıştır?

Türkiye’de ilk olarak e-spor 2003 yılında Counter Strike oyunu ile bir kadro oluşturarak başlamıştır. Bu bilinen Türkiye’deki ilk spor takımının adı ise Dark Passage’dir. Ardından 2012 yılında da League Of Legends oyunu için bir kadro oluşturulmuştur. Bu şekilde zamanla FİFA, Starcraft 2, Point Blank Gibi oyunlarda da kadrolar kurularak turnuvalar hazırlanmış ve böylece Türkiye’de E-spor alanında ilerleme göstermiştir.

Günümüzde ise halen bilinen oyunlarda insanlar, belli bir süre bu oyunları kurallarına göre oynayarak ve belli bir level atlayarak istenilen seviyelere ulaşan oyuncular, yapılan turnuvalara katılarak mücadele etmekte ve böylece hem eğlenerek hem de bazı spor dallarında bir takım şeyler öğrenerek ve en önemlisi sosyalleşerek güzel zaman geçirme fırsatı bulabilirler.